Çapraz Bulaşma Nedir, Nasıl Korunulur?

tarafından
375
Çapraz Bulaşma Nedir, Nasıl Korunulur?

Çapraz bulaşma, bakteri ve virüslerin, transfer işlemine denir. Diyelim elimizde bir tencere var. Bununla bir yemek yapacağız. Yapacağımız yemek ise gluten içermeyen bir diyet yemeği olacak. Fakat daha önce tencerede glutenli bir yiyecek yapılmıştı ya da bir şekilde bu tencereye gluten bulaştı.

Yapacağımız yemek, glutensiz olsa dahi, gluten bulaşacağından, artık pek de sağlıklı bir yemek olmayacaktır. Sağlıklı olmayışının nedeni, çölyak hastalığı bulunan kişiler içindir. Bakteri ve virüsler, çabuk yayılır ve kolayca ortama uyum sağlayabilirler. Bu nedenle, hijyene son derece önem gösterilmesi gerekir. Çapraz bulaşma nedir, tam olarak, besin konulu zehirlenmelerin ana sebebidir.

Çapraz Bulaşma Örnekleri

Küflenmiş, bozulmaya başlamış her türlü besinler virüs ve bakteri taşırlar. Çiğ et uygun bir şekilde korunmadığı zamanda, bakterilere davetiye çıkarır, pişirerek yenilse dahi, pişireceğimiz suya bulaştığı için, hazırlamış olduğumuz yemeğe çapraz bulaşma olarak aktarılır ve yiyeceklerimiz son derece zararlı besinler haline gelir. Manavdan, marketlerden aldığımız sebzeler, meyveler de yeterli ölçüde yıkanıp temizlenmediği zaman da çapraz bulaşma örnekleri arasında gösterilebilirler. Ayrıca bu gıdaları mümkün olduğunca yoğun bir hijyen gözeterek sofralarımıza getirmemiz gerekir. Birçok elin değdiği ve birçok yerde temasta bulunan poşetsiz ürünler, birçok bakterinin ve virüsün barındığı gıdalardır. Gerekirse kabukların soyulması, sıcak suda bekletilmesi veya uzun bir müddet yıkanması gerekmektedir.

Çapraz Bulaşmadan Nasıl Korunuruz?

Çapraz bulaşmadan korunmak için titizlik başta gelir. Kendi beden sağlığımıza dikkat etmemizin en önemli yolu, yediğimiz ve içtiğimiz şeyler ve hijyendir. Ayrıca mutfağımızı da gıdaların hijyeni açısından korunaklı bir şekilde dizayn etmemiz gerekir. Kimyasal bir ürünün yanında kesinlikle gıda bulunmamalıdır! Mutfak tezgahımız, yemek masalarımız, yemek için kullanım araçlarımız her kullanımdan sonra ve önce titizlikle temizlenmeli ve olası bakterilerden, virüslerden korunaklık hale getirilmelidir.

Çöplerimizi de düzenli şekilde muhafaza etmeli, fazla bekletmeden evden çıkarmalıyız. Bu tutum sayesinde olası haşaratlardan da korunmuş oluruz. Sağlıklı beslenmek kadar önemli olan, hijyenik bir yaşam bizim en önemli kaygılarımız arasında olmadığı müddetçe birçok bakterinin muhatabı olmaktan kurtulamayız.