Çölyak Hastalığı Belirtileri ve Tanısı

tarafından
202
Çölyak Hastalığı Belirtileri ve Tanısı

Çölyak hastalığı, gluten tüketimiyle ortaya çıkan çeşitli bulgular ve testlerle tanımlanabilen bir hastalıktır. Çölyak, kısaca, genetik olarak DNA’larla beraber nesiller boyunca aktarılan, bir mutasyon da diyebiliriz buna ya da beslenmemizdeki düzensizlik ve yetersizlikle beraber oluşan sindirim sistemi hastalığıdır. Gluten bulunan gıdaların tüketilmesi kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Beslenmeye azami ölçüde önem gerekmektedir. Çölyak hastalığı belirtileri nelerdir, sorusunu cevaplandırmaya çalışalım.

Çölyak Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle bu hastalığın bir sindirim rahatsızlığı olduğunu bilmemizde fayda var. Bu nedenle bizim dışarıdan alacağımız her türlü besin maddesinin önemi bir hayli artmaktadır. Çölyak, çocuklarda kilo kaybı ya da bir türlü kilo alamamakla ortaya çıkar, buna ek olarak, ishal ve karın bölgesinde tuhaf bir şişkinlik gözleniyorsa, çölyak hastalığından mustarip diyebiliriz. Çölyak, yetişkinlerde bir nebze daha farklılık gösterir. Kansızlık, boyun uzamaması, kemiklerde dirençsizlik, karaciğerde türlü hastalıklar gibi belirtilere neden olmaktadır.

Tavsiye Edilen Yazı

Çölyak Teşhisi Nasıl Yapılır?

Bilinçli bir tüketim sayesinde çölyak hastalığını daha az etkilerle kaliteli bir yaşam sürdürebiliriz. Diyetimizde bulunacak her ürünü de yakında tanımamız gerekiyor. Bazen de favori tüketim alışkanlıklarımıza gem vurup, sağlığımızı tehlikeye sokacak türde gıdaları hayatımızdan çıkarmamız gerekebilir. Bunun için öncelikle, irademizin kuvvetli olması gerekir. Sabır ve kararlılıkla birlikte sağlığınızı koruyacak ve daha huzurlu bir bedene kavuşacaksınız.

Çölyak Hastalığı Ölümcül müdür?

Çölyak hastalığı, glutensiz diyet uygulanmadığı takdirde birçok belirtilerle karşı karşıya maruz bırakabilmektedir. İnce bağırsak kanseri gibi önemli bir hastalığa sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca kısırlık, gebelerde düşük yapma tehlikesi de oluşturabilir. Çocuklarda ise bu durum, tedavi edilmediği takdirde, boy uzamasını engellemektedir. Davranışlarını etkileyip, gelişiminde büyük ölçüde onulmaz etkilere sebebiyet verdiğinden, çok dikkatle yaklaşılması elzemdir.

Tavsiye Edilen Yazı

Çölyak Nedir, Nasıl Bir Hastalıktır?

Çocuklarımıza bu konuda devamlı uyarılarda bulunmamız gerekir. Neleri yiyip neleri yemeyeceği konusunda onlara düzenli bir alışkanlık sunmalıyız. Yetişkinler bile glutensiz diyetin zorlukların yakınırken, çocukların kendi başlarına bir diyet uygulayabilmesi imkansızdır. Bu sebeple, onların beslenmesinde sürekli titiz ve otoriter olmamızda büyük bir önem göstermek gerekiyor.