Çölyak Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur?

tarafından
163
Çölyak Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur?

Çölyak Hastalığın tanısı oldukça zor konulmaktadır. Hatta Çölyak Hastalığı, teşhisi en zor konulan hastalıklardan biridir dersek yanlış olmaz. Kesin tanı ancak deneyimli bir gastroenterolog tarafından konulabilir. Dahiliye uzmanları da hastalığı fark edip gerekli tahlilleri isteyerek kesin tanıyı koyabilmektedirler.

Ön tanının konulabilmesi için kan testleri, serolojik özel testler (AGA, EMA) gerekmektedir. Kesin tanı ise ince bağırsak biyopsisi ile konmaktadır.

Çölyak Hastalığı Alerji Testleri, Rezonans ve Homeopati vb. yöntemlerle teşhis edilemez.

Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır yani ailenizde bu hastalığın geni bulunmaktadır. Ailede bir kişide bu hastalık mevcutsa diğerlerinde de çıkma ihtimali bulunmaktadır. Hastalık bazen bir ameliyat, çocuk doğumu, hamilelik, viral enfeksiyon ya da şiddetli duygusal stresten sonra ortaya çıkabileceği gibi bazen de daha çocukluğun ilk döneminde hatta bebeklik döneminde aktif olabilir. Hastalık yaşamının her hangi bölümünde ortaya çıkabilmektedir. Bazı insanlarda çocukluk bazı insanlarda ergenlik ve bazılarında ise orta yaş döneminde ortaya çıkabilir.

Çölyak hastalığının teşhisi oldukça zordur. Belirtileri başka hastalıklarla karıştırılabilmektedir. Örneğin erken osteoporoz, kansızlık, teşhis edilmemiş laktoz alerjisi gibi hastalıklarla benzer belirtiler gösterdiğinden karıştırılabilir. Şüpheleniyorsanız eğer bütün tetkikleri yaptırmalısınız.

Ailede çölyak hastası bir birey varsa diğer aile üyelerinin de gerekli kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Çölyak hastalığı insan vücudunun işleyişinin tamamını etkilediği için erken tanı çok önemlidir. Belirtilerden birkaçına sahipseniz mutlaka bir gastroenterologa başvurunuz.