Çölyak Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

tarafından
101
Çölyak Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çölyak hastalığının tedavisi, hastalığınızı öğrendikten sonra hemen herkesin ilk merak ettiği soru bu aslında. Bu yazımızda “Çölyak hastağı tedavisi” konusuna değineceğiz. Çölyak diğer hastalıklar gibi ilaç veya ameliyat gibi tedavi yöntemi olan bir hastalık değildir. En azından günümüz için herhangi bir tedavi yöntemi bilinmemektedir. Çölyak hastalığı ömür boyu süren bir hastalıktır. Tek bir tedavi yöntemi vardır o da “glutensiz diyet”. Gluteni hayatınızdan tamamen çıkarıp glutensiz diyet ile haaytınızı sürdürmeniz gerekmektedir.

Glutenli ürünleri takip edip bu ürünleri hiç bir şekilde kullanmamanız gerekir. Glutenin çok az bir miktarı bile ince bağırsaklarda tahribata yol açıp hastalığın etkilerini en başa sarmaktadır.

Hayatınızın her yerinde var olan tahıl ürünlerini, dolayısıyla gluteni hayatınızdan çıkarmak en başında ne kadar zor gelse de alıştığınız zaman oldukça rahatlayacaksınız.

Çölyak ilk başlarda bir hastalık olsa da diyete alıştıktan sonra sizin için bir yaşam biçimi olacaktır. Alışma sürecinin biraz zor olduğunu fakat alıştıktan sonra normal hayatınıza devam edeceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim. Tecrübeye sabittir ?

“Glutensiz Hayat” sitemiz üzerindeki Glutensiz ürünlerin listesini inceleyip buradaki başlıklar altında diğer üyelerle karşılıklı bilgi alışverişi yapabilirsiniz.

Glutensiz, mutlu, huzurlu bir hayat diliyorum…