Çölyak Hastalığı’nın Tedavisi Var Mı?

tarafından
172
Çölyak Hastalığı’nın Tedavisi Var Mı?

Yaşantımızın hemen her alanında bulunan buğday, vazgeçilmez bir besin gıda zinciri arasında yer almaktadır. Öyle ki buğdaysız bir mutfak, ev hanımları tarafından çok az rastlanan durumdur. Ancak bu hastalıkla baş etmenin tek yolu, buğday, çavdar gibi tahıllardaki glutenin tamamen sofralarımızdan kaldırmakla mümkün olur. Bu gıdalar için gerçekten sabırlı ve sıkı bir diyet uygulamamız tek başına yeterli olmayacaktır.

Marketlerde veya benzeri yerlerden yapacağımız hazır gıdalarda da gluten bulunmaktadır. Öncelikli olarak bir beslenme programı yapmamız gerekiyor. Çölyak hastalığı tedavisi için, glutensiz gıdalar, gluten içermeyen yiyecekler nelerdir onların takibini yapmalı, nerelerde satılır ve hangi ürünlerde bulunur onları belirlememiz gerekir.

Tavsiye Edilen Yazı

Çölyak Teşhisi Nasıl Yapılır?

Çölyak Hastalığı Diyeti

İlk olarak şunu aklımızdan çıkarmamamız gerekmektedir. Glutensiz yaşamak ya da gluten olmayan bir hayat pek mümkün sayılmaz. Dünya Sağlık Örgütü, belirli bir kilogramın altındaki glutenli yiyecekleri glutensiz gıda olarak tanımlamıştır. Bu da 200 miligramın altında olan gıdalar için geçerlidir. Fakat bu tanım, yaklaşık yirmi yıl öncesine ait bir test ve araştırmadır. 2007 yılında ise yeniden bir tanım gerçekleştirildi. Bu araştırmanın sonucunda, gluten miktarının 20 miligramın altında olması halinde glutensiz sayılacağı anlamına gelmektedir.

Tavsiye Edilen Yazı

Glutensiz diyet nedir, Ne İşe Yarar?

Çölyak Hastaları İçin Yiyecekler

Sebze ve meyveler bu listenin başında gelir. Gönül rahatlığıyla bu besinleri tüketebilirsiniz. Fakat hazır hale getirilmiş, konserve dediğimiz gıdaları tüketmeden önce içindekiler kısmına bakmakta fayda var. Bakliyatlar, katkısız katı yağlar, yine aynı şekilde katkısız sıvı yağlar; yumurta, reçel, zeytin ve her türlü et ürünleri tüketilebilmektedir. Et ürünleri yani yani balık, tavuk gibi tüketmeden önce yine dikkat etmek gereken nokta, unla kızartılmış olmaması ve herhangi bir katkı maddesi içermemesi gerektiğidir. Olabildiğince doğal, organik beslenmemiz gerekmektedir.

Tavsiye Edilen Yazı

Gluten İçeren Gıdalar Nelerdir?

Dışarıdan yiyecek alışkanlığımızı dizginlemeli, ille de yiyeceksek, çok dikkatli davranmalıyız. Yemeklerimizi pişirirken, içine glutenli bir gıda, madde bulaşıp bulaşmadığına dair önlemler almalıyız. Bu sadece gıda ile sınırlı değildir. Tencerede bulunan glutenler de yiyeceklerimizde gluten haline dönüşebildiğinden, hijyene son derece önem göstermemiz gerekmektedir. Düzenli ve sağlıklı bir hayat için sabırla ve kararlılıkla devam etmek gerekiyor. Gerekirse bunun için profesyonel bir destek de almak önemli olabilir. Unutulmamalıdır ki, Çölyak, ancak kontrollü bir diyetle atlatılabilecek, aksi durumlarda sürekli nükseden bir hastalıktır.