Çölyak Ne Demek, Belirtileri ve Tanısı

tarafından
144
Çölyak Ne Demek, Belirtileri ve Tanısı

Çölyak, vücudumuzda sindirim ve boşaltım sisteminin bir parçası olan ince bağırsakların, gluten adlı proteine karşı olan hassasiyeti sonucunda oluşan bir hastalıktır. Günümüzde ürünlerin raf ömürlerini uzatmak ve elde edilen ürünlerden daha fazla verim alabilmek amacıyla gluten proteinin kullanımı ürünler üzerinde oldukça arttırılmıştır. Özellikle de buğday ve tahıl ürünlerinde bol miktarda bulunan gluten proteini, ince bağırsaktaki villus adlı yapıların bozulmasına sebep olmaktadır.

Bu yapıların bozulmasıyla birlikte yiyeceklerdeki besinler rahat bir şekilde emilemez ve ince bağırsağa hasar verir. Bu da, kişide çok çeşitli belirtiler ile birlikte ortaya çıkabilmektedir. Çölyak hastalığına sahip olan kişilerin gluten içeren gıdalardan uzak durmaları gerekmektedir. Bunun için doktorlar tarafından çeşitli alerji testlerinin yapılması ve hastalığın tanısının erkenden konulması gerekmektedir. Bu hastalık için erkenden önlem alınması ve ona göre glutensiz diyet programlarının hazırlanması oldukça önemlidir.

Tavsiye Edilen Yazı

Çölyak Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Çölyak rahatsızlığının ülkemizde görülme sıklığı yüzde bir ile binde bir arasında değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda bu hastalık, ömür boyu görülen tek alerjik hastalıktır. Dünya üzerinde ise çölyak hastalığının görülme sıklığı hızla artmaktadır. Bunun için çeşitli dernekler ve destekleyici kuruluşlar kurulmuştur. Çölyak rahatsızlığına sahip olan bir kişi, uzmanlar tarafından çölyak hastalığıyla ilgili detaylı bir şekilde bilgilendirilmeli ve bu konuda eğitilmelidir. Kişiler, çölyak konusunda ne kadar bilinçlendirilebilirlerse, hayat kaliteleri de o kadar artacaktır.

Çölyak nedir genel olarak erişkin bireylerde görülmektedir. Daha erken yaşlarda başlama oranı erişkinlere oranla azalmaktadır. Sebebi ise kesin olarak bilinmemekle beraber kalıtsal faktörler üzerinden değerlendirilmektedir. Bu hastalıkla baş edebilmenin temel yolu, sıkı bir glutensiz diyet yapmaktan geçmektedir. İnce bağırsağın işini biraz daha kolaylaştırmak için ona zarar veren maddelerden uzak durmamız gerekir.

Tavsiye Edilen Yazı

Çölyak Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bunların başında bahsi geçen gluten proteini gelmektedir. Glutensiz gıdaların tüketilmesi ile birlikte yavaş yavaş kişilerin şikâyeti azalmaya başlar ve zamanla kaybolur. Bunun için hiçbir şekilde gluten içeren gıdaların yenmemesi gerekmektedir.  Sıkı bir glutensiz diyet yapılmaz ve hastalık devam ederse vücutta çeşitli vitamin eksiklikleri ve bununla birlikte depresyon, omurga rahatsızlıkları, kanser riskleri, kansızlık ve benzeri hastalıklar kendini gösterecektir.