Çölyak Nedir, Nasıl Bir Hastalıktır?

tarafından
192
Çölyak Nedir, Nasıl Bir Hastalıktır?

Çölyak nedir, Çölyak ne demektir, Çölyak nasıl bir hastalıktır gibi konuları ub başlıkta inceleyeceğiz. Çölyak Hastalığı bağırsaklardaki besin emilimini sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve yediğiniz besinlerdeki besinin emilmesini engelleyen, ince bağırsağınızda hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Çölyak hastalarında bağırsaklarda GLUTEN adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen bir alerji meydana gelir. Hastalık bazı bireylerde uzun yıllar hiç bir belirti vermez ya da hafif düzeyde ilerleyebilir ve hatta hasta çok uzun bir süre hasta olduğunun farkına varamaz.

Daha da basite indirgeyip anlatacak olursak,

Resimde gördüğünüz bağırsaklar üzerindeki villuslar besinlerin emilim ile kana geçmesini sağlar. Bu tüyler sayesinde öğütülmüş olarak gelen besinlerin faydalı bölümleri emilerek kanınıza karıştırılır vücut tarafından . Villus dediğimiz yapılar bir çeşit tüydür. Villus ince bağırsağın iç yüzey alanını genişleterek daha fazla maddenin emilimini gerçekleştirmekle görevlidir. Vücudumuzun yeterince gıda alabilmesi, ince bağırsakta çok sayıda bulunan ve villus çıkıntıları olarak adlandırılan kıvrımlar tarafından sağlanmaktadır. Yani villusların vücudunuzun beslenmesinde çok büyük görevleri bulunmaktadır.

Çölyak hastaları Gluten içeren besinler tükettikçe villus adı verilen bu tüyler zamanla işlevini kaybedip azalır, küçülür ve düzleşir. Bağırsağın yüz ölçümü azalır ve aldığınız gıdalar emilmemeye başlar. Bunun sonucunda da vücut besin alamaz hale gelir. Beslenme yetersizliği ve bir çok hastalık belirtisi baş göstermeye başlar.

Çölyak hakkında daha detaylı bilgiler bulabileceğiniz ilgili sayfa: Çölyak Nedir