Çölyak Para Yardımı Nasıl Alınır, Şartları

tarafından
447
Çölyak Para Yardımı Nasıl Alınır, Şartları

Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından çölyaklılara destek yapıldığını söyleyelim. Bu desteği SGK, çölyak para yardımı olarak tanımlar. Çölyak hastalarının, para yardımına hak kazanmaları için belirli şartları karşılaması gerekir. Bu sayede hastalığının ekonomik boyutunu da bir nebze olsun düzeltmiş olacaklardır. Çölyak yardımı kimlere verilir? Çölyak para yardımı, hastalığa sahip insanlarımıza, destek amaçlı verilmektedir. Bu yardımlar hastaların yaşına göre değişkenlik gösterir. Yani çocuklarda farklı bir tablo çizilirken, yetişkinlerde ise bu tablo daha farklı bir hal alır. Gelin, bu yardımları daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Çölyak Hastalarına Devlet Yardımı

Çölyak para yardımının değişkenlik kazandırdığını söylemiştik. Yaş ile alakalı bir durumdur bu. Eğer çocuğunuz çölyak hastalığına sahipse ve 0-5 yaş aralığındaysa alacağı yardım ücreti 78,25 TL olacaktır. 5-15 Yaş arasındaki çocuklar için ise bu para: 120 TL’ye tekabül edecektir. 15 Yaşın üzerindekiler için ise 108,75 TL olarak belirlenmiştir. Para yardımları her ay yapılır ve her ayın 8-14’ü arasında yatırılır. Bu, devlet tarafından sağlanan bir SGK hizmetidir. Eğer böyle bir rahatsızlığı olan varsa ve para almıyorsa ya da bu durumdan haberdar değilse, kendilerini mutlaka uyarıp paralarını almalarına yardımda bulunabilirsiniz.

Çölyak Para Yardımını Nasıl Alabilirim?

SGK’nın anlaşmalı olduğu bankalardan para çekme işlemini yapabilmektesiniz. Her ayın 8 ve 14’ü arasında paranızın yatıp yatmadığını kontrol edereki ilgili bankalara gitmelisiniz. Peki çölyak ödemeleri nasıl olur? SGK’nın anlaştığı dört banka vardır. Bunlar: Ziraat Bankası, Vakıfbank, Akbank ve Halk Bankalarıdır. Bu dört bankadan, belirli tarihler arasında paranızı tahsil edebilirsiniz. Şu an için anlaşmalı bankalar bunlardır. İleride bu bankalara ek bankalar da ekleneceği yönünde gelen haberler arasında. Saydığımız bu dört bankanın haricinde PTT şubelerinden bu para çekme işlemini gerçekleştirebileceğinizi unutmayınız. Unutmamanız gereken en önemli şey ise hasta bilgilerine ait belgeleri yanında bulundurmanız olacaktır. Vekaleten hasta adına parayı çekebilirsiniz, fakat dediğimiz gibi, ona ait bilgilerin eksiksiz şekilde götürülmesi ve ilgili kişilere gösterilmesi şartıyla. Çölyak hastalarına maaş bağlanması da böylelikle gerçekleşmiş olur.