Çölyak Tedavisi İçin Aşı Çalışmaları

tarafından
394
Çölyak Tedavisi İçin Aşı Çalışmaları

Çölyak tedavisi için yapılan aşı çalışmalarından bahsedeceğimiz yazımıza hoşgeldiniz. Bildiğiniz üzere Çölyak tedavisi olmayan bir alerji türü. Ömür boyu yapacağınız glutensiz diyet ile sağlıklı, normal bireyler gibi yaşayabilirsiniz fakat asla glutenli ürünler kullanamazsınız. Son yıllarda çok yaygınlaşan Çölyak hastalığı için bilim adamları tedavi yöntemleri araştırmakta. Cambridge’de bir biyoteknoloji şirketi olan Immusant T çölyak hastalığının tedavisi için yeni bir aşı geliştirmeye çalışıyor. Bu tedavi yöntemi henüz çalışma aşamasında. Türkçe hiç bir sitede ve kaynakta bu aşıyla ilgili haber bulunmamakta. Yurt dışı kaynaklarını araştırarak sizin için aşı hakkında bilgi toplayıp çevirisini yaptım.

Çölyak bağışıklık sisteminin gluten proteine karşı verdiği bir reaksiyondur. Bu nedenle Immusant T immun sistemin toleransını iyileştirmeye yönelik çalışma yapmaktadır. Böylece yaşam boyu glutensiz diyet yükü olmadan hastaların yaşam kalitesini artıran bir tedavi söz konusudur.

Immusant T’nin öne sürdüğü aşı olan Nexvax2’nin 1. Aşama klinik çalışmaları tamamlanmıştır ve ürünün güvenli ve etkili olduğu belirlenmiştir. Nexvax2 glutene karşı bağışıklık sisteminin verdiği cevabı değiştirerek glutenin tolere edilebilirliğini artırmaktadır.

Aşının 2. Aşama Klinik çalışmalarının 1b safhası da geçenlerde tamamlandı ve sonuçlar iyi. Daha ayrıntılı bilgi için şirketin sayfasını sizlerde inceleyebilirsiniz.

http://www.immusant.com

Arkadaşlar bu makaleye göre herhangi bir sorun yaşanmazsa tahminen 4-5 sene içerisinde aşı piyasaya sürülecektir.

Aşı ile ilgili güzel haberler alıncaya kadar bizler aksatmadan diyetimize devam ediyoruz.

Herhangi bir gelişme olursa yine bu platformdan paylaşacağım.