Çölyak Teşhisi Nasıl Yapılır?

tarafından
291
Çölyak Teşhisi Nasıl Yapılır?

Çölyak, gluten içeren gıdaların alınmasının sonucunda kendini gösteren bir hastalıktır. Peki, çölyak teşhisi nasıl yapılır? Bu hastalık kendini türlü bulgular eşliğinde gösterir. Bunlardan en belirgini, kabızlık, ishal ve kusma şikayetleridir. İlk olarak kan testi yapılmaktadır. Kandaki antigliadin dediğimiz antikorların araştırılmasıyla bu test gerçekleştirilir. Endomizyum, transglutaminaz ve antigliadin adı verilen antikorlardan en az birinde, testin sonucunda, pozitif halde rastlanırsa, ikinci bir teste tabii tutulması gerekir. Bu da ince barsaktan alınan doku parçasıyla yapılmaktadır.
Buna da ince barsak biyopsisi denir. Bu testler yine de kesin olarak tanı koymak için yeterli değildir. Bu süreç, artık bir deneme süreci olarak başlar. Glutensiz diyetle, tam olarak tanı koyulmaya çalışılır. Hasta, gluten içermeyen besinler tüketerek, tüm bu bozuklukların ve şikayetlerin önlenmesi için diyet uygular. Eğer, şikayetler azalıyor ve problemler ortadan kalkıyorsa hastalık işte o zaman kesin bir tanı ile hastaya söylenir.

Tavsiye Edilen Yazı

Çölyak Nedir, Nasıl Bir Hastalıktır?

Çölyak Testi Yanlış Çıkabilir mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, çölyak birkaç testin sonucunda bile tam olarak tanımlanamayan bir hastalıktır. Fakat tanımlanması mümkün değildir demiyoruz. Tanımlanması için iki aşama olduğunu söylemiştik. Bunların başında kan testi ve ince barsak biyopsisi gelmektedir. Bu testler yalnızca kandaki değerlerin yani antikorların değerleri üzerine bir araştırmadır.
Bu değerler birçok nedenden dolayı pozitif olduğu için direkt olarak Çölyak hastalığına bağlı denemez. Yapılan bir diğer test de biraz daha spesifik bir test olduğundan tanı koymakta bir adım daha ileridedir. İnce bağırsaktan alınan doku örneği, glutenin yarattığı tahribi ve etkiyi gösterebilmek adına önemlidir. Fakat, tüm bunları tamamlaması adına glutensiz diyet en önemli aşamadır ve ikinci kritik test sürecidir.

Tavsiye Edilen Yazı

Glutensiz diyet nedir, Ne İşe Yarar?

Gluten Çölyak Hastaları İçin Zehir midir?

Gluten, normal bir insanda, zehir olarak görülmez. İçerisinde bulunan vitamin ve proteinler sayesinde bu tanım bir hayli ağır olacaktır. Bu nedenle gluteni sindiren metabolizmaya göre etkisi değişmektedir. Çölyak hastaları, gluten kullanımı gerçekleştirdiklerinde, çeşitli sorunlar yaşamaya başlayacaklardır. Çünkü bu hastaların metabolizmaları, yani DNA’ları daha farklı bir yapıdadır ve diğer insanlara göre beslenme alışkanlıkları farklı bir yapıda gelişmiştir.