Gluten Alerjisi Nedir Belirtileri

tarafından
605
Gluten Alerjisi Nedir Belirtileri

Gluten buğdayda bulunmaktadır. Buğdayın, sindirim sisteminde öğütülememesi sonucunda oluşan bir bağırsak hastalığına neden olmasıyla ortaya çıkan durumdur. Bu durum hassasiyet bulunan kişilerde çeşitli reaksiyonlar halinde ortaya çıkar. Bunlardan en belirgini, kusma ve deride çıkan sivilce, sedef gibi tahrişlere yol açan cilt rahatsızlıklarıdır.

Gluten alerjisi nedir belirtileri nelerdir, sorusunu cevaplamak gerekirse daha detaylı bir anlatımla, ince bağırsağın iç yüzeyinde villi ismi verilen kıl şeklinde çıkıntılar bulunur. Bu çıkıntılar gluten sebebiyle yok edilir. Sonuç olarak vücut, alınan besinleri işlemekte zorlanır ve bağırsaklarda, besinlerin doğru bir şekilde emilmesi imkansız hale gelir.

Tavsiye Edilen Yazı

Glutenin Zararları Nelerdir?

Gluten Alerjisi Hastalığı

Öncelikle hassasiyetin olup olmadığını belirli testlerle bilmek gerekiyor. Bunlardan ilki aç karnına yapacağımız kan testidir. Kan değerleri bu konuda bize çölyak hastalığına dair belirli bulgular gösterebilecektir. Ayrıca bağırsak biyopsisi de kullanılmakta olan bir başka test aşamasıdır. Bu da yine ince bağırsaktan elde edilen dokuyla yapılan bir testtir.

Gluten Alerjisi Belirtileri

  • Sindirim bozuklukları, gaz, ishal, kusma gibi,
  • A vitamini eksikliğinden kaynaklanan, pullanma,
  • Glutenli bir besin alındıktan sonra yorgun ve halsiz hissetmek,
  • Tıpta otoimmün denilen hastalıklar, romatizma gibi,
  • Bir takım nörolojik rahatsızlıklar, baş dönmesi gibi,
  • Hormon seviyelerinde bozukluklar, düzensiz bir işleyiş,
  • Sürekli, geçmeyen baş ağrıları, migren,
  • Eklem bölgelerinde tekrarlayan kronik ağrılar, tuhaf şişkinlikler,
  • Ruhsal olarak bozukluklar, depresyon gibi,
  • Ve herhangi bir odaklanma zorluğu çekmek,

Tavsiye Edilen Yazı

Glutensiz diyet nedir, Ne İşe Yarar?

gluten alerjisi belirtileri arasında yer almaktadır. Eğer bu belirtilerin birçoğuna sahipseniz, en yakın sağlık kuruluşuna giderek kan testi yaparak durumunuzu netleştirmenizi öneririz. Unutulmamalıdır ki, çölyak hastalığı, ancak tamamen glutensiz bir diyetle tedavi edilmektedir. Gluten bulunan gıdalar artık yaşantımızda bulunmamalı, ince bağırsaklarımız türlü zarardan korunmalıdır.

Bu şekilde bir diyet ve dengeli beslenmeyle çok değil en fazla birkaç haftada sonuç almaya başlayacak, daha sağlıklı bir hayat sürmeye başlayacaksınız. Çölyak ile mücadele ederken, zaaflarınızın üzerine gitmeli, tedavinizi bu şekilde bir kararlılıkla sürdürmelisiniz. Bu süreçte, bira, çorba, makarna, kızartmalar ve ekmek gibi besinlerden uzak durmanız gerekmektedir.