Gluten Ne Demek, Zararları Nelerdir?

tarafından
208
Gluten Ne Demek, Zararları Nelerdir?

Hayatımızın belirli dönemlerinde hepimiz, çeşitli alerjik şikâyetler üzerine doktorların kapısını çalmışızdır. Bunların temel sebebi ise tükettiğimiz çeşitli gıdaların ihtiva ettiği bazı kimyasalların,  vücudumuz üzerinde olumsuz etkilerinin görülmesidir. Bu gıdalardan birisi olan gluten proteini insan sağlığı açısından bazı riskler barındırmaktadır. Gluten, temel olarak hamurların ham maddesinde bulunan ve hamurun yapısını güçlendiren bir protein çeşididir.

Buğdayın içerisinde iki tipte bulunmaktadır. Bunlar birleşerek hamurun esnek ve tutkal kıvamında olmasını sağlarlar. Adını, İngilizce’de glue (yapıştırıcı) kelimesinden almaktadır. Arpa, buğday ve çavdar ürünlerinde bol miktarda bulunmaktadır. Hamurun elastik yapısının temel sebebi gluten içermesinden dolayıdır. Gluten proteini ekmekte olmasaydı, hamur elastik bir yapıya sahip olamazdı ve pişirirken kabaramazdı. Herhangi bir ekmeği kestiğiniz zaman içerisinde minik yuvarlaklar halinde ekmeği destekleyen gluten parçacıklarını görebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazı

Glutenin Zararları Nelerdir?

Gluten nedir sorusu yıllardır gündemde olan ve sağlıkçıların ilgi alanında olan bir konudur. Özellikle çölyak hastalarının,  gluten hassasiyeti sebebiyle bazı sağlık problemleri yaşamaları bu soruyu gündemde daha çok tutmuştur. Gluten duyarlılığına sahip kişiler için hayatı olumsuz yönde etkileyen bu maddeye karşı hassasiyet, çeşitli alerji testleriyle belirlenebilmektedir. Buğdayın yapısında olduğu için buğday alerjisi olan kişilerde de gluten hassasiyeti gözlemlenebilir. Özellikle tahıllı ürünler tükettiğiniz zaman çeşitli sağlık problemlerinden yakınıyorsanız, siz de bu testi yaptırmalısınız.

Gluten Hangi Gıdalarda Bulunur?

Günümüzde gluten hassasiyeti çeken birçok kişi olduğu bilinmektedir.  Bugün ürünlerin raf ömrünü uzatmak için de kullanılan gluten proteini makarna, kek, ketçap, pasta, poğaça, şehriye, erişte, bisküvi, çeşitli çikolatalar, bira, sosis, salam sucuk, pastırma gibi hazır işlenmiş gıdalar, patates cipsleri, irmik, tarhana ve benzeri birçok üründe bulunmaktadır. Özellikle de buğday unu, arpa, kepek, buğday tohumu, çavdar gibi tahıllarda yüksek miktarda bulunmaktadır.

Tavsiye Edilen Yazı

Gluten İçeren Gıdalar Nelerdir?

Glutensiz gıdalara bakılacak olursa, genellikle sebze türleri olduğu görülmektedir. Maydanoz, marul, ıspanak, karalahana, enginar, kereviz, soğan ve bunun gibi birçok üründe gluten bulunmaz. Gluten hassasiyeti olan, çölyak hastalığına sahip olan veya buğday alerjisi olan insanlar için, glutensiz diyet programları hazırlanır ve bu aşamada glutensiz gıdalardan olabildiğince uzak durmaları beklenir.