Gluten Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur?

tarafından
94
Gluten Nedir, Hangi Besinlerde Bulunur?

Gluten, buğdayda arpada çavdarda ve kesin olmamakla birlikte yulafta bulunan bir çeşit proteindir. Bir çok insan için herhangi bir zararı olmasa da Çölyak (Çöliak) hastalarının glutene karşı hassasiyeti yani alerjisi bulunmaktadır. Çölyak hastalarının hiç bir şekilde glutene tahammülleri bulunmamaktadır.

Çölyak hastaları glutenli ürünler tükettikleri zaman bu protein bağırsaklarda ciddi tahribatlara yol açmaktadır. Hastalığın ilerlemesi sonucunda sadece bağırsaklarda değil sindirim sisteminde de sorunlara yol açmaktadır. Bunların da haricinde zamanla vücudun bütün dengesi bozulmaya başlar.

Gluten genel itibariyle arpa, çavdar ve kesin olmamakla birlikte yulafta bulunur. Fakat kullandığımız hemen hemen bir çok gıda maddesinde, makyaj ürünlerinde, temizlik ürünlerinde de gluten bulunmaktadır. Gluten bir çok işlevi olan bir protein çeşididir. Besin olarak kullanılmanın haricinde raf ömrünü uzatıcı ya da yapıştırıcı olarak kullanılması gibi işlevleri de bulunmaktadır.

Bu yüzden glutensiz diyet yapan çölyak hastalarının arpa, buğday, çavdar, yulaf haricinde kullandıkları bütün ürünlerin glutensiz olduğundan emin olmalıdırlar. Emin olmadıkları hiç bir ürünü tüketmemelidirler. Çünkü görünüşte ne kadar basit ve önemsiz görünse de gluten çölyak hastalarının vücutları için zehir niteliğindedir.

Gluten hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen ilgili sayfayı ziyaret ediniz: Gluten Nedir