Glutenin Zararları Nelerdir?

tarafından
203
Glutenin Zararları Nelerdir?

Günlük yaşamda tükettiğimiz birçok ürünün içinde gluten proteini bulunmaktadır. Aynı zamanda bu kadar çok ürünün içinde bulunan bu maddeye karşı hassasiyeti olan birçok insan da bulunmaktadır. Gluten alerjisinin bilinmeyişi ya da erken tanısının kişi üzerinde zamanında yapılamayışı kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Gluten proteinin erken tanısının konulamaması çocuklarda ve yetişkin bireylerde çeşitli etkiler yaratabilmektedir.

Çocuklarda büyüme geriliklerine, yetişkinlerde ise kemik erimesi ile kansızlığa sebep olmaktadır. Kadınlarda da ise özellikle adet düzensizliklerine yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra kişiyi kısır olmaya kadar götürebilmektedir. Bu sebeple gluten proteininin hangi maddelerde bulunup hangi maddelerde bulunmayacağı, insanoğlunun kafasını meşgul eden önemli sorulardan birisidir.

Tavsiye Edilen Yazı

Çölyak Hastalığı Belirtileri ve Tanısı

Gluten alerjisine sahip olduğumuzu ise bazı belirtiler yolu ile anlayabiliriz. Bu belirtiler içerisinde ise, kabızlık, karın ağrısı, kilo kaybı, halsizlik, yanma, anksiyete ve duyarlılık gibi unsurlar vardır. Bunların dışında ise ödem, deride renk değişikliği, baş ağrısı, kolay kemik kırıkları, kronik yorgunluk gibi unsurlar da vardır. Gluten proteinine karşı hassasiyetin oluştuğunu öğrendikten sonra kesinlikle glutensiz gıdalarla beslenilmesi gerekmektedir. Bu glutensiz gıdaların neler olduğunun bilinmesi ise oldukça önemli olmaktadır.

Glutenin zararları nelerdir sorusunu aklımızdan çıkardığımıza göre, glutensiz gıdaların neler olduğuna bir bakalım. Bu gıdalar arasında mısır unu, pirinç unu, soya unu, patates unu gibi gıdalar vardır. Glutensiz diğer yiyecekler arasında pirinç unundan yapılan tatlılar, mısır, nohut, bezelye, soya gibi besinler bulunmaktadır. Bal, pekmez, mercimek, zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısır yağı, soya yağı, tavuk suları ile hazırlanmış çorbalar ise diğer glutensiz gıdalar arasındadır.

Tavsiye Edilen Yazı

Glutensiz diyet nedir, Ne İşe Yarar?

Gluten alerjiniz var ise, glutenli gıdalardan özellikle uzak durmanız sağlığınız için oldukça önemli olacaktır. Bu glutenli gıdalar arasında ekmek, pide, çavdar, arpa, pasta, kek, kraker gibi ürünler vardır. Özellikle ise soslu kuru yemişler, makarna, erişte, baharat karışımlarından uzak durmak gerekmektedir. Bazı kozmetik ürünlerinde, şampuan ve ev temizleyicilerinde de gluten bulunmaktadır. Bu maddelerin ağza kaçma ihtimali ne kadar düşük tutulsa da bu ürünlerin glutensiz olanlarından seçilmelidir. Glutensiz bir hayat, kişinin sağlık durumunun iyiye gitmesini sağlayacaktır.