Glutensiz Beslenme Nedir, Nasıl Yapılır?

tarafından
337
Glutensiz Beslenme Nedir, Nasıl Yapılır?

Glutensiz diyet ve sıkça duyduğumuz glutensiz beslenme nedir, nasıl olur, sorusunu duymaktayız. Bu diyet, genellikle kadınlar tarafından zayıflamak, zinde görünmek ve sağlıklı bir hayat yaşamak için uygulanmaktadır. Aslında gluten diyeti, eğer hastalık teşhisiniz konmadıysa, yapmanın da getirisi olduğu kadar götürüsü de olacaktır. Glutende bulunan proteinlerden yoksun kalınacaktır.

Çölyak teşhisi konmuş, böyle bir hastalığa sahipseniz bu diyete başlamak sizin için en sağlıklı durum olacaktır. Gözlemlenen hastalarda, glutenin sindirim sistemini bozması ve ince bağırsakta sorunlara yol açıp glutenin sindirilememesi sonucunda, kusma, karın ağrusı, kabızlık, ishal, halsizlik, eklem ağrıları görülecektir.

Tavsiye Edilen Yazı

Glutensiz diyet nedir, Ne İşe Yarar?

Glutensiz Market

Televizyon programlarında Canan Karatay ile son dönemde bilinirlik kazanan gluten intoleransı dediğimiz, çölyak hastalığı iyiden iyiye ülke gündemine oturmaya başladı diyebiliriz. Daha öncesinde de birkaç girişim olmuş olsa da glutensiz ürünlerin pek yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Ancak TBMM’ye bununla ilgili bir yönerge dahi sunulmuş ve kamuoyu bilinçlendirilmesi yapılmış ve birçok olumlu yönde reaksiyon alınmış olduğundan artık bu ürünler de, gıda ticareti ile uğraşan firmalar için yeni bir pazar alanı oluşturmuştur. Hatta Sinangil adı altında bir firma, glutensiz market konusunda iddialı; glutensiz un, glutensiz erişte ve glutensiz çeşitli çorbalar ile firma, bu konuda ayrı bir hizmet sunmaktadır.

Tavsiye Edilen Yazı

Gluten İçeren Gıdalar Nelerdir?

Glutensiz Yaşam

Glutenle yaşamak bir alışkanlığa evrildiğinden, elbette onu bir anda hayatımızdan çıkarmak oldukça sarsıcı olacaktır. Ama biliyoruz ki, sağlık için yapılan her şey katı kurallıdır ve genellikle otoriterlik taşır. Bu yüzden glutensiz yaşam için birçok zevkinizden vazgeçmeye kendinizi hazırlamanız gerekir. Gluten deyince, aklımıza sadece un ve hamur işleri gelmemelidir. Gluten artık hayatımızın birçok yerinde bulunmaktadır. Örneğin alkollü içeceklerde, bira gibi, gluten bulunmaktadır. Fakat aynı oranda gluten içermeyen daha fazla gıda vardır. Karabuğday bunlara en büyük örnektir.

Tavsiye Edilen Yazı

Çölyak Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur?

Gluten diyetini profesyonellerden destek almadan uygulamak, ileride büyük sorunlara neden olacaktır. Çünkü glutensiz beslenmek, vitamin eksikliğine neden olacak, bu da sizin hafıza problemleri yaşamanıza, zihinsel fonksiyonlarınızda gerilemeye ve çeşitli uyuşmalara, depresyona neden olacaktır. Dediğimiz gibi, tıbbi bir destek almadan, doktorunuza danışmadan asla ama asla kendi başınıza gluten diyetini uygulamayın.