Glutensiz diyet nedir, Ne İşe Yarar?

tarafından
399
Glutensiz diyet nedir, Ne İşe Yarar?

2014 yılından beri oldukça popülerleşmiş bir diyet şekli olan glutensiz beslenme, günümüzde kendi ülkemizde de yerini almaya başlamıştır. Özellikle dünyaca ünlü erkek tenis oyuncusu Novak Djkokoviç’in yazmış olduğu “Serve To Win” adlı kitap ile bu diyet, daha da yaygınlaşmıştır. Glutensiz diyet, sekiz hafta boyunca gluten içeren besinlerin tüketilmemesi ile yapılan bir diyet programıdır.

Bunun dışında, glutensiz diyet hızlı kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Gluten içeren gıdalara baktığımızda ise normalde de çok fazla tüketmememiz gereken gıdalar olduğunu görmekteyiz. Günlük besinlerimizin birçoğunda bulunan gluten proteinine, özellikle glutene karşı hassasiyeti olanlar dikkat etmelidir. Glutensiz diyet ile beslenmek, çölyak rahatsızlığı ya da gluten duyarlılığı olanlar için bir tercih değil, bir zorunluluk haline gelmektedir.

Tavsiye Edilen Yazı

Gluten İçeren Gıdalar Nelerdir?

Glutene karşı duyarlılığını bilmeyen insanlarda, gluten içeren gıdaların alınması sonucunda inflamasyon gerçekleşir. Bu gerçekleşen olay, kişilerde insülin direncinin oluşmasına sebep olur. Kişinin kanında insülin seviyesi arttıkça da kilo almak kolay olmaktadır. Bu yüzden glutene karşı duyarlılığınızın olup olmadığını öğrenmenizde yarar vardır. Eğer glutene karşı duyarlılığınız varsa, glutensiz diyet yaparak kilo vermeniz daha da hızlı bir şekilde ilerleyecektir. Glutensiz diyet ile birlikte rafine unla yapılan gıdalar kullanılmadığından kaloride tasarruf sağlanır ve böylelikle kilo vermekte kolaylaşır. Glutensiz diyette, glutenli besinlerin yerine sebze, meyve ve baklagiller ile beslenirseniz de kilo vermede kolaylık yaşarsınız.

Glutensiz diyet nedir, nasıl yapılır sorusuna ise örnek bir beslenme programını cevap olarak verebiliriz. Kahvaltıda, sebzeli omlet veya haşlanmış yumurta, yağsız beyaz peynir, tatlı patates, maydanoz, yeşil ve kırmızı biber ürünlerinden birkaçını tercih edebilirsiniz. Ara öğünde ise, bir parça meyve veya şeker katkısız meyve suyu tüketebilirsiniz.

Öğle yemeğindeyse, mevsim sebzeleriyle karışık salata, yağsız lor peynirleriyle birlikte domates tercih edebilirsiniz. İkinci ara öğündeyse, bir bardak yağsız süt, yanında taze badem ve kuru erik ya da bir adet havuç olabilir. Akşam yemeğinde ise esmer pirinçten yapılmış haşlama pilav ve buharda pişirilmiş yeşil fasulye yemeği seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.