Glutensiz Diyet Yararlı mı Zararlı mı?

tarafından
215
Glutensiz Diyet Yararlı mı Zararlı mı?

Gluten, bilindiği üzere içerisinde çeşitli mineraller, lif ve proteinler barındır. Vücudumuzun ihtiyacı olduğu bu etkin maddelerden mahrum kalmak da glutensiz diyet yararlı mı zararlı mı sorusunu akıllara getiriyor. Buna cevap olarak evet ya da hayır demek kişinin genetiğine göre değişmektedir. Çölyak hastalığına sahip kişilerde, glutensiz diyetin büyük önemi vardır. Hayatlarını gluten içermeyen yiyeceklerle devam ettirmeleri gerekir.

Glutende bulunan maddeler sebebiyle barsak problemleri yaşarlar. Bu da onlara hayat kalitelerinde büyük bir düşüşe neden olur. Ama böyle bir genetiğe sahip olmayan ve çölyak hastalığı bulunmayan kişiler için glutensiz diyetin yararından çok, zararı olabilir çünkü birçok gerekli proteinlerden geri kalmış olurlar. Bir araştırmaya göre, glutensiz diyeti uygulamak, insanlarda tahıl tüketimini azalttığından, kalp hastalıklarına davetiye çıkaracağı yönünde olmuştur.

Tavsiye Edilen Yazı

Glutensiz diyet nedir, Ne İşe Yarar?

Hamilelikte Glutensiz Beslenme

Çölyak hastalığı genetik bir hastalık demiştik. Ama yoğun bir tüketim sonucunda da oluşabilmektedir. Hamilelikte glutensiz beslenme, anne karnındaki çocukta bu hastalık riskini doğurmaktadır. Gebelerin özellikle bir diyet programı çerçevesinde olmaları bebekleri açısından son derece önem taşır. Yine unutulmaması gereken bir konu daha vardır ki, glutensiz beslenmek, birçok vitaminden mahrum kalmak demektir. Bu sebeple, doktorunuza danışmadan herhangi bir diyet programı uygulamamalısınız.

Bilinçsizce yapılacak bir diyet, kötü bir sonuçla noktalanabilir. Bunu asla akıldan çıkarmamak gerekir. Belki de nesiller boyunca genetik bir bozukluğun yaratıcısı olabilecek, torunlarınıza da bu hastalığı devredeceksiniz. Bunun önüne geçmemiz için, ilk olarak işe kendimizden başlayıp, daha sonra çevremizle bunu paylaşarak, farkındalık oluşturmalı, çölyak hastalığının öneminden bahsetmeliyiz.

Tavsiye Edilen Yazı

Glutensiz Beslenme Nedir, Nasıl Yapılır?

Glutensiz Ekmek

Çölyak hastası olan kişiler, en kısa sürede glutensiz bir hayata geçiş yapmalıdır. Bunların başında da sofralarımızın vazgeçilmezi ekmek gelmektedir. Glutensiz ekmekleri artık birçok yerde bulabilmekteyiz. Migros gibi büyük market zincirlerinde bazı türlerini bulabilirsiniz. Dilerseniz, glutensiz ekmek için internetten satış yapan güvenilir firmalarla anlaşabilir, satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Gluten içermeyen birçok ürün yeni yeni piyasaya çıkmaya başladı bugünlerde. Dilerseniz bu ürünleri, alışverişte bulunduğunuz marketlerin ilgili personellerine danışıp, sizleri yönlendirmesini sağlayabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazı

Glutensiz Yufka Ekmek