Glutensiz Ekmek Satışı Yapan Yerler

tarafından
184
Glutensiz Ekmek Satışı Yapan Yerler

Çölyak ile mücadelede bir hayli yol kat ettiğimizi söyleyebiliriz. Bundan birkaç sene önce belki de kimse de tarafından pek bilinmezken, şimdilerde bir bilinç kazanmış olarak görebiliyoruz. Ateş düştüğü yeri yakar diyerek, ancak çölyak hastaları bu durumla mücadele ederken, şimdi birçok gönüllü dernek ve yürütmelikle çölyakla kapsamlı bir mücadeleye girişilmiş oldu. Özellikle İzmir Büyükşehir Belediyesi, özel ekmekler üretmeye başladı. Bu ekmekler, Türkiye’nin tam yetmiş şehrine sevk ediliyor. İthal ettiğimiz glutensiz ekmekler, normal şartlarda 15 lira gibi yüksek meblağlara satılıyor. Fakat İzmir Belediyesi, kendi imalatı olan bu ekmekleri yalnızca 1 lira gibi çok uygun fiyatlarla hizmete çıkarıyor.

Glutensiz Ekmek Nerelerde Var?

İzmir Belediyesi talebin yoğunluğundan dolayı üretime hız kazandırmaya başladı ve üretim miktarını on bine çıkardı. Bu durum, çölyaklıları gerçekten büyük bir dertten, hem ekonomik hem de glutensiz ekmek aramak ihtiyacından kurtardı. Peki, glutensiz ekmek satışı yapan yerler var mı, varsa nereler? Glutenle dayanışma, ülke bazında gelişmiş olduğunu söylemiştik. Tabii küresel bir pazara dönüşmesiyle, markalar da kendi ürünlerinde farklılıklar göstermeye başladı. Talepler doğrultusunda birçok firma, ürünlerin bir kısmını glutensiz olarak da üretmeye başladılar. Bu da, marketlerin glutensiz ürünler açısından zenginleşmesini sağladı. Glutensiz ekmeklerin satıldığı belli başlı marketler, Migros, Carrefour ve Kipa’dır diyebiliriz. Bu marketlerde Uno Ekmek ve glutensiz ekmekleri rahatlıkla bulabilmekteyiz.

Glutensiz Ekmek Üretmenin Önemi

İzmir Belediyesi, ailelerin hayatlarında önemli bir etki bırak çölyak hastalığına karşı başlattığı mücadeleyle gerçekten takdir kazanmıştır. Gluten en nihayetinde bir protein olsa bile, çölyaklı bir bireyin tüketmesi halinde, alerjik reaksiyonlara sebep vermektedir. Belediye bu bilinçle, çölyak hastalarına glutensiz ürünlerden hazırladığı gıda paketlerini, ailelere dağıtıyor. Önemli bir başlangıç yapan İzmir Belediyesi’ne çölyaklılar teşekkür ederken, aynı hassasiyeti diğer vatandaşlardan da beklediklerini söylüyor. Toplumun böyle bir bilincine sahip olmasını isteyen hastalar, bu hastalıkla ilgili demeç veren, programlara katılan uzmanlara da teşekkürü borç biliyorlar.

Çölyak, ancak ve ancak sabır ve ona uygun diyetlerle atlatabilecek, bir dayanışma gerektiren hastalık çeşididir.