SGK Çölyak Hastaları İçin Ne Kadar Ödeme Yapar?

tarafından
231
SGK Çölyak Hastaları İçin Ne Kadar Ödeme Yapar?

SGK’nın Çölyak hastaları için yapığı ödemelerin miktarından bahsedeceğimiz yazımıza hoşgeldiniz.

Bildiğiniz üzere tahıl ambarı olan ülkemizde glutensiz ürün bulmak oldukça zor. Hasta sayısının oldukça fazla olmasına rağmen maalesef çölyak hastaları ürün bulmakta zorlanıyor. Bir çok ürün yurt dışından geliyor. Bunların haricinde hazır ekmek tüketiyorsanız ekmek fiyatları da normal ekmeklerden daha pahalı. Zaten un fiyatları da normal unlardan daha fazla.

SGK da bu yüzden Çölyak hastalarına her ay ödeme yapmakta. Teşhisiniz konulduktan sonra doktorunuzdan alacağınız ilaç muafiyet raporunuzu SGK müdürlüğüne götürerek ödemeleri almaya başlayabilirsiniz. Önceleri rapor ile eczanelerden belirli miktarda un,ekmek,glutensiz ürün alınmaktaydı. Fakat yapılan düzenlemeler ile SGK size para ödemesi yapıyor, siz de bu ödemelerle ihtiyaçlarınızın bir kısmını karşılıyorsunuz. Tabi ki yeterli olmuyor. Fakat akmasa da damlıyor mantığıyla buna da şükür diyoruz Smile

Daha önce çölyak hastalarına yapılan para ödemesinde SGK yeni düzenleme yaparak ödemeleri arttırdı. Sağlık Uygulamaları Tebliği’nde bu yönde yapılan değişiklik, Resmi Gazete’de de yayımlandı.

0-5 yaş için 52.50 TL olan ödeme 78.75 TL’ye, 5-15 yaş için 80 TL olan ödeme 120 TL’ye, 15 yaş üstü için 72.50 TL olan ödeme ise 108.75 TL’ye yükseldi.

Yapmanız gereken ilaç muafiyet raporunuzu alıp SGK’ya götürmek.

Türkiye’de hasta sayısının 250 bin ile 750 bin arasında olduğu ifade edilmekte. Ancak hastaların sadece yüzde 10’una tanı konulmuş durumda. Tanı konulanların bir çoğu da SGK’nın yaptığı ödemeden habersiz. Tanıdığınız çölyak hastalarını bu konuda bilgilendirebilirsiniz.